Izazov za mene u Masterchefu je kada se suočavam sa nečim što vidim da ne valja, a moram da stavim u usta i da probam.
Intervju: Filip Ćirić, chef, konsultant i vlasnik restorana Homa
Filip Ćirić, po profesiji ugostitelj. Završio je Menadžment za organizaciju i poslovno sekretarstvo na Višoj poslovnoj školi u Novom Sadu. Kroz njegovo višegodišnje iskustvo u gastronomiji, savladao je sve tehnike izvrsnog ugostitelja. Godine 2016. osnovao je firmu za konsalting u ugostiteljskom sektoru, Mint Consulting. Od tada, otvorio je i koncipirao preko 40 restorana u Beogradu i postavio tehničko tehnološke osnove u hotelima u Srbiji. Trenutno, njegova firma angažovana je na još nekoliko značajnih projekata u zemlji i inostranstvu. Njegova strast prema gastromiji sve vreme raste u stvaranju inovativnih sadržaja. Kroz formiranje novih metoda rada i stvaranja posebnih ukusa. Kako u kuvanju tako i u pružanju usluga ali i u utemeljivanju finansijskih struktura poslovanja koji su ključni aspekt uspešnog poslovanja.
Filip Ćirić je ime koje se s poštovanjem izgovara u gastronomskim krugovima Srbije. Kao ugostitelj s dugogodišnjim iskustvom, Filip je postigao izvanredne rezultate u razvoju i promociji ugostiteljskog sektora. Završivši Menadžment za organizaciju i poslovno sekretarstvo na Višoj poslovnoj školi u Novom Sadu, Filip je svoje znanje i strast prema gastronomiji pretvorio u karijeru koja nadmašuje granice Srbije.
Osnivanjem firme Mint Consulting 2016. godine, postavio je temelje za inovativne projekte, a njegov rad na otvaranju i konceptualizaciji restorana u Beogradu, kao i tehničko-tehnološkim postavkama u hotelima, pokazuje njegovu sposobnost da kombinuje kreativnost sa poslovnom vizijom. Njegova strast prema stvaranju jedinstvenih ukusa i metoda rada ističe se u svakom njegovom projektu, dok njegovo iskustvo i posvećenost čine ga liderom u industriji. Danas, Filipova firma radi na nekoliko značajnih projekata u zemlji i inostranstvu, potvrđujući njegov status kao vodeće figure u regionalnoj gastronomiji.
Podijelite s našim čitaocima kako je tekao Vaš put u kulinarstvu i šta Vas je dovelo do toga što ste danas?
Ja sam moj posao prihvatio kao jedinu profesiju koja je meni bila u tom trenutku jasna kada sam imao 14 godina. Sve vreme se bavim ugostiteljstvom, malo sam imao neke izlete, posle prvog bankrota, u modnoj industriji, industriji njege lica i tela. To je trajalo godinu ipo dana, ali sve vreme sam bio u neraskidivoj vezi sa ugostiteljstvom tako da svačija karijera je protkana uspesima i padovima, dovelo me do toga da danas mogu da se bavim poslom kojim se bavim iskreno iz celog srca, duše. To što sam živeo svoj posao nekako je bio na prioriternoj listi obaveza. Ja mislim da je ugostiteljstvo jedna celina koja razvija i intelekt i dušu i vrlo svestrana da kažem profesija koja pravi široku mrežu poznanstava i samim tim se širi i uticaj. Pored tog uticaja lakše se dolazi do pozicioniranja i na kraju mogu da kažem da na osnovu svog tog iskustva, usavršavanja i vrednog rada prodajem svoje znanje na način kako malo mojih kolega to radi i ponosan sam na to. Zaključak je jedan vredan, usmeren rad.
Predlažem onima koji žele da se vode mojim primjerom da nađu nekog mentora koji bi ih vodio kroz svet kulinarstva, zatim i biznisa. Jer sve je ovo na kraju lepo i kreativno, kuhanje je povezano sa umetnošću, po meni najznačajnija umetnost, ali mora i taj biznis aspekt da se prožme kroz tu kreativu. Mentor će svima dobro doći.
Možete li nam reći nešto više o Vašem restoranu i konceptu iza njega?
Homa postoji više od 12 godina kao jedinstveni fine dining koncept koji je satkan od moje lične kreativnosti kao executive chefa, ali naravno u timu sa mojim saradnicima. Ta kreativa je biti chef i biti taj kretivac na osnovu koga se kreira nekakav sadržaj jednog restorana je velika odgovornost tako da sve vreme je koncept jedinstven i to je nešto što nas izdvaja. Izdvaja nas ta lična satisfakcija i doživljaj gastronomije koja je protkana mojom dušom i znanjem. Povezan sam sa tradicijom, negujemo te vrednosti koje odlikuju našu gastronomiju, naš narod.
Moja gastornomija je također izvedena kroz te neke savremene metode kuvanja koje daju bolji kvalitet, ukus hrani. Sve to je također povezano sa veoma striktnom i precizom uslugom, kreiranjem ambijenta, ponudom pića, vina i poznavanjem svega toga. Trudimo se i dajemo to nešto više i nešto sofisticiranije u odnosu na ostalo tržište, ne samo Beograda, nego tržište regiona, a možda i celog sveta. Homa je prepoznata od strane mnogih gastro kritičara, novinara. Pisalo se i govorilo o njoj od samog početka do dana današnjeg, nekako smo lideri u toj gastronomskoj niši i to je naš ponos. Koncept restorana je fine dining, mi pored njega imamo i bistro, pored toga i posjedujem firmu koja se bavi ugostitljeskim inžinjerinogm i konsaltingom. Plasirati jedan fine dining restoran na tržište je jako kompleksan zahvat i smatram da pored jednog takvog restorana mora da postaju druge neke biznis grane, delovanje koje bi podržale tu kompleksnost i plasiranje samoga brenda. Homa je navršila više od deceniju postojanja i možemo da se pohvalimo time da smo jedan od najprepoznativijih fine dinig restorana u Srbiji pa i u regionu.
Koje sastojke ili tehnike najčešće koristite u svojim jelima?
Koristim sve moguće tehnike, nemam neke određene. Vremenom sam se kako bi se upoznavao sa nekim novim meni tehnikama bio više usmeren ka tome i to se vidilo u mojim jelovnicima, ali danas to nije više tako, sada baratam raznim tehnikama i onda su sve one uključene u kreiranju mojih jela i može se u njima videti i tehnike soseva, francuske gastronomije, zatim molekularne gastronomije, fermentacije, raznih namirnica i sklapanje svega toga, onda ta neka preciznost u pripremanju jela je izvedena iz japanske kuhinje onda razigranost iz otomanskih kuhinja. Najviše sve te tehnike koristim kako bi sve više i kvalitetnije istakao postojanje srpskih namirnica kojima baratamo i unapređenju srpske gastronomije i usavrsšavanju srpskih jela.
Kako ste jedan od žirija u Masterchefu, recite nam kakva su Vaša iskustva sa ovog takmičenja?
Masterchef je jedno lepo iskustvo. Za mene je Masterchef pijedestal na kome ja celim svojim bićem zastupam i predstavljam gastronomiju našeg naroda.
To je ta uloga u kojoj ja vidim sebe, tako da moja iskustva u tome su jedinstvena i pozitivna jer mi se pružila prilika da to tako radim, a sa druge strane da predstavim doređene standarde koje sam tokom mog radnog veka stekao koje mogu da budu primer ili uzor samim takmičarima.
Podijelite s nama najizazovniji trenutak u prethodno navedenom takmičenju?
Što se tiče izazova, nemam ja neke izazove jer se ne takmičim, ali evo ako mogu da se našalim, najveći izazov mi je što moram da probam jela koja nisu ukusna i od kojih mi poslije bude muka što sam ih probao tj. izazov za mene je kada se suočavam sa nečim što vidim da ne valja, a moram da stavim u usta i da probam.
Kako se upravo Vaš restoran našao u Michelin vodiču, možete li nam reći po Vašem mišljenju šta sve jedan restoran treba da sadrži kako bi dobio isto?
To kako smo se našli u Michelinovom vodiču za mene je bilo izvesno iz razloga što smo dugo u žiži javnosti u smislu da se uvek govorilo o njemu i novim tendencijama, o nekim inovacijama koje su uvijek bile zastupljene u našem razvoju i plasiranju naših proizvoda. Tako da ja mislim da Michelin nije mogao da nas obiđe jer je to jedan dug period da smo mi na tržištu prepoznatljivi po jedinstvenosti. Rekao bih da nas je zbog toga uvrstio u svoj vodič kao mesto na koje treba obratiti pažnju tj. mesto koje se preporučuje ljudima koji dolaze u Srbiju i treba da ga posete.
Na Vašem Instagram profilu vidimo da dijelite brojne motivacijske citate, možete li s nama podijeliti jedan koji je na Vas ostavio snažan utisak?
Rekao bih da se strahovi prevazilaze znanjem, tako što mi uložimo određeno vreme u to da steknemo neko znanje i iskustvo. Kada steknemo to znanje onda je naše samopouzdanje mnogo veće. Kada mi imamo veće samopouzdanje onda su naše granice dalje, dalekosežnije ali kada shvatimo da možemo da živimo život bez granica onda mi nikad nećemo dati neko ograničenje našim postignućima, tako da savet je da se radom postiže mnogo.
Za kraj, šta biste poručili našim čitaocima?
Neki rezime, prvo što mi pada na pamet kao poruka čitaocima jeste gledajte Masterchef i edukujte se u svakom smislu kako bi sačuvali naše kulturno i gastronomsko nasleđe.