Jelena Stanić: Najveću inspiraciju nalazim u putovanjima

Ključnom fazom smatram razgovor i upoznavanje sa klijentom, njegove želje, namjere. Jasna vizija investitora je ključ uspjeha svakog posla.

Intervju: Jelena Stanić, diplomirani inženjer arhitekture i osnivačica studija ARCHITALE

Biografija: Jelena Stanić je rođena u Banjaluci 1984. godine, gdje i danas živi i radi. Nakon završene Gimnazije 2003. godine upisuje studije na banjalučkom Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu, gdje 2009. godine stiče zvanje diplomiranog inženjera arhitekture. Praksu u poslovima arhitekture i građenja započela je još za vrijeme završne godine u jednoj građevinskoj firmi, gdje je učestvovala na izgradnji i renoviranju javnih objekata. Od 2012. godine nastavlja praksu u investicijsko-građevinskoj firmi gdje je imala priliku raditi sa inostranim investitorima. Godine 2019. odlučuje da osnuje svoj studio za arhitektonsko projektovanje  i dizajn enterijera „ARCHITALE“ kako bi mogla imati slobodu u bavljenju ovim poslom. Studio „ARCHITALE“ se bavi projektovanjem, praćenjem i izvođenjem radova na opremanju enterijera, kao i projektovanjem svih vrsta stambenih i javih objekata. Već više od 5 godina posluju na tržištu kako Bosne i Hercegovine, tako i okruženja.

Jelena Stanić, diplomirani inžinjer arhitekture i osnivačica studija ARCHITALE. Rođena u Banjaluci, gdje i danas živi i radi, Jelena je karijeru započela još tokom studija, a 2019. godine je osnovala svoj studio kako bi imala potpunu kreativnu slobodu. Jelena u ovom intervjuu dijeli svoju ljubav prema arhitekturi, te objašnjava kako putovanja i susreti s različitim kulturama oblikuju njen rad. Razgovarali smo o najnovijim trendovima u dizajnu enterijera, ključnim fazama u procesu projektovanja, te kako uspijeva spojiti funkcionalnost i estetiku u svojim projektima. Uživajte u ovom nadahnutom razgovoru i saznajte više o njenom kreativnom putovanju.

Da li nam možete reći nešto više o sebi, otkud ljubav prema arhitekturi i dizajnu?

Moje ime je Jelena Stanić. Rođena sam u Banjaluci 1984. godine, gdje i danas živim i radim. Zvanje diplomiranog inženjera arhitekture stekla sam na banjalučkom Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu 2009. godine. Praksu u poslovima arhitekture i građenja započela sam još za vrijeme završne godine u jednoj građevinskoj firmi, zatim nastavila u investicijsko-građevinskoj firmi od 2012. godine, da bih 2019. godine osnovala studio za arhitektonsko projektovanje i dizajn enterijera ARCHITALE.

Ljubav prema arhitekturi kod mene se nije javila od malih nogu, kako često čujem od svojih kolega, iako sam od malena bila u okruženju graditelja i tehničara. Naime, moja majka je završila Srednju arhitektonsku školu u Sarajevu i oduvijek je pri ruci imala rapidografe, lenijare, šablone, tako da sam možda na neki nesvjestan način pronašla svoj budući poziv. Međutim, ja sam imala želju da se bavim turizmom, da radim na organizaciji putovanja jer sam prepoznala afinitet prema planiranju i organizaciji, a ujedno jako volim putovati. Srećnim razvojem događaja, u zadnji čas shvatila sam da bih sve ovo gore navedeno mogla primijeniti i u arhitekturi.

Zato danas obožavam da organizujem putovanja za svoju porodicu, supruga i naše troje djece.

Koje su Vaše glavne inspiracije u radu na projektima dizajna enterijera?

Najveću inspiraciju nalazim u putovanjima. U obilasku savremenih objekata, modernih enterijera lokala, restorana, hotela, ali i tradicionalnih kutaka čija autentičnost ostavlja trag na svim čulima. Naravno tu je i neizostavni faktor globalna mreža, te primjeri naših klijenata koje nam pripreme prilikom početnih dogovora.

Koji su najčešći trendovi u dizajnu enterijera ugostiteljskih objekata koje primjećujete danas?

Trendovi se tako brzo mijenjaju u svim sferama života, pa i u dizajnu. Trenutno su aktuelni lučni elementi u obliku zidova, plafona, namještaja. Tu su trajno prisutni prirodni materijali kao drvo, kamen, a sada se polako vraćamo i jačim bojama, koje daju akcenat u prostoru. Moram da napomenem da je funkcionalnost i udobnost prostora nešto što je uvijek u trendu i po mom mišljenju jedina neophodna konstanta u vječnom kolebanju trendova.

Možete li nam ukratko reći koje su ključne faze u procesu dizajniranja i implementacije projekta enterijera hotela ili restorana?

Ključnom fazom smatram razgovor i upoznavanje sa klijentom, njegove želje, namjere. Jasna vizija investitora je ključ uspjeha svakog posla. U našem studiju volimo želje investitora da propustimo kroz naš profesionalni ”filter” i tako formiramo koncept na kojem će se bazirati projekat. Svi dalji procesi su jednostavan slijed stvari. Na kraju, kroz naše sveukupno djelovanje, dobijamo prostor koji mora zadovoljiti potrebe kako vlasnika lokala, tako i njegove klijentele.

Šta je po Vama imperativ u kreiranju jednog ugodnog prostora za ugostiteljski objekat?

Smatram da je najznačajnije definisati način korištenja prostora kroz sve segmente, te prema tome dalje kreirati dizajn.

Koje su Vaše glavne smjernice kojima pristupate prilikom odabira boja, materijala i tekstura?

Materijalizacija ima neraskidivu vezu sa konceptom i funkcijom prostora. Pravilo je da sve zavisi od namjene samog ambijenta. Potpuno se drugačije pristupa analiziranju dizajna lobija hotela u odnosu na apartman ili dizajna pekoteke u odnosu na restoran. Boje, materijali i teksture su nešto što dopunjava kompletan dizajn i daje mu konačni izgled.

Na koji način se prilagođavate specifičnim zahtjevima vlasnika ili menadžmenta ugostiteljskog objekta prilikom dizajniranja?

Zaista volim specifične zahtjeve. To naš posao čini izuzetno zanimljivim. Svaki opravdan specifičan zahtjev drastično olakšava naš posao, a kad ga uspješno realizujemo tu se pravi još jača emotivna veza investitora i investicije. Sa druge strane dešava se da nam klijenti u potpunosti prepuste dizajn ugostiteljskog objekta, jer nemaju jasno definisanu viziju. U takvim slučajevima uglavnom se investitori ipak uključuju, ali suviše kasno, što vrlo često vodi u finansijski i/ili arhitektonski disbalans.

Kako balansirate između funkcionalnosti i estetike?

Zaista se trudim da u mom radu postoji opšti sklad funkcije i estetike, ali ako moram da biram prije svega zadovoljim funkciju. Smatram da se na dobroj funkcionalnoj osnovi može primjeniti niz estetskih intervencija koje neće iziskivati velika finansijska ulaganja, a prostoru se može udahnuti potpuno novi život. Tako smo naprimjer imali nekoliko klijenata – vlasnika kafića i barova, koji su nas ponovo angažovali na renoviraju lokala nakon određenog perioda kako bi manjim estetskim osvježenjem privukli novu klijentelu.

Preferirate li svoj određeni stil uređenja enterijera?

Pitanje stila je više tema za razgovor sa investitorima, a naš projektni tim se trudi, bez razlike, profesionalno odgovoriti na sve zahtjeve. Ono što lično preferiram, nikada ne namećem klijentima, nego osluškujem njihove afinitete i pokušavam ih primijeniti u projektima.

Kakve projekte najviše volite raditi i možete li izdvojiti neke od omiljenih?

Teško je izdvojiti jednu vrstu projekta jer su nam svi na svoj način dragi. Svaki projekat ostavlja svoj lični pečat u ARCHITALE biografiji. Iskreno se radujemo svakom novom zadatku i sa velikim zadovoljstvom povlačimo svaku novu liniju.

Za kraj, šta biste poručili našim čitaocima?

Vjerujem da je svaki prostor priča za sebe. Zato bih preporučila da angažujete arhitektu kojem ćete vjerovati i zajedno sa njim uživati u procesu stvaranja i oblikovanja svog prostora.