Mostar dobio novu turističku atrakciju

Kroz svijet iluzija, perspektive i kreativnosti, Mostar je dobio atrakciju koja oduševljava domaće i strane posjetioce.

Intervju: Jasmir Slijepčević, Operations Manager Muzeja Optičkih Iluzija Mostar

Mostar je nedavno dobio novu turističku atrakciju – Muzej Optičkih Iluzija Mostar. Kako je nastala ideja i šta ovaj projekat donosi gradu?

Mostar je već prepoznat kao jedna od najvažnijih turističkih destinacija u Bosni i Hercegovini. Imamo bogatu historiju, jedinstvenu arhitekturu i sadržaje koji privlače stotine hiljada posjetilaca godišnje. Međutim, smatrali smo da postoji prostor za jednu modernu, interaktivnu atrakciju koja će ponuditi drugačije iskustvo i lokalnom stanovništvu i turistima.

Muzej Optičkih Iluzija Mostar nastao je upravo iz te ideje. Željeli smo stvoriti mjesto koje spaja zabavu, edukaciju i kreativnost te posjetiocima pruža iskustvo koje će pamtiti dugo nakon posjete Mostaru.

Po čemu se MOIMO razlikuje od ostalih turističkih sadržaja u gradu?

Većina turističkih sadržaja u Mostaru vezana je za kulturno-historijsko naslijeđe, što je svakako velika vrijednost grada. Mi nudimo nešto potpuno drugačije.

MOIMO je interaktivno iskustvo. Posjetioci ne dolaze samo da nešto vide, već da učestvuju, istražuju, fotografišu se i aktivno dožive prostor. Kroz optičke iluzije, perspektivne sobe i različite vizuelne efekte istražujemo način na koji naš mozak percipira stvarnost.

To je sadržaj koji jednako privlači djecu, roditelje, školske grupe, parove i individualne turiste.

Kakve su prve reakcije posjetilaca nakon otvaranja?

Iskreno, veoma smo zadovoljni.

Od prvog dana bilježimo izuzetno pozitivne reakcije gostiju, a posebno nas raduju Google recenzije i komentari posjetilaca. Ljudi su često iznenađeni količinom sadržaja, kvalitetom eksponata i činjenicom da je riječ o potpuno drugačijem iskustvu od onoga što su očekivali.

Posebno je zanimljivo vidjeti kako jednako uživaju i djeca i odrasli. Često se desi da roditelji budu podjednako oduševljeni kao i njihova djeca.

Koliko je ovakav sadržaj važan za razvoj turističke ponude Mostara?

Smatram da je veoma važan.

Savremeni turisti traže iskustva. Nije dovoljno imati samo znamenitosti koje će fotografisati. Gosti danas žele interaktivne sadržaje, žele provesti vrijeme, stvoriti uspomene i podijeliti ih sa prijateljima i porodicom.

MOIMO upravo doprinosi toj diversifikaciji turističke ponude Mostara. Posebno je značajno što pruža kvalitetan sadržaj tokom cijele godine, bez obzira na vremenske prilike.

Koliko je muzej zanimljiv turističkom sektoru, hotelima i turističkim agencijama?

Već sada vidimo veliki potencijal za saradnju sa hotelima, turističkim agencijama i turističkim vodičima.

Muzej može biti idealna dopuna postojećim turističkim programima. Posjeta traje između 45 i 60 minuta, što ga čini savršenim sadržajem između obilaska Starog mosta, ručka ili drugih aktivnosti u gradu.

Posebno je atraktivan porodicama, grupama i gostima koji traže sadržaj tokom vrlo toplih ljetnih dana ili u slučaju kiše.

Da li planirate dodatne sadržaje i razvoj muzeja u budućnosti?

Apsolutno.

Muzej je tek otvoren i ovo smatramo početkom jednog mnogo šireg projekta. Već radimo na novim partnerstvima, grupnim programima za škole i vrtiće, saradnji sa turističkim sektorom, kao i na posebnim događajima koji će dodatno obogatiti iskustvo posjete.

Naš cilj je da MOIMO postane nezaobilazna stanica svakome ko posjeti Mostar.

Šta biste poručili onima koji još nisu posjetili Muzej Optičkih Iluzija Mostar?

Poručio bih im da dođu otvorenog uma i spremni na iznenađenja.

MOIMO nije mjesto koje se može opisati jednom fotografijom ili jednom rečenicom. To je iskustvo koje treba doživjeti.

Bilo da dolazite s porodicom, prijateljima, školskom grupom ili ste turist koji prvi put posjećuje Mostar, siguran sam da ćete otići sa osmijehom i barem nekoliko fotografija koje će izazvati pitanje: „Kako je ovo moguće?“

I upravo je to ljepota svijeta iluzija.