Tokom najvećeg svjetskog turističkog sajma ITB Berlin, Vlada SAD-a je, putem USAID-a, pokrenula nova partnerstva sa svjetski poznatim turističkim kompanijama Expedia i Tripadvisor, kako bi ove popularne online platforme bile korištene za promociju bogate i raznolike turističke ponude Bosne i Hercegovine među savremenim putnicima.
Saradnja s kompanijama Expedia i Tripadvisor samo su dva od brojnih novih partnerstava koje je USAID u sklopu sajma ITB Berlin potpisao s vodećim međunarodnim turističkim partnerima u oblastima kao što su zajednička regionalna promocija, unapređenje rodne ravnopravnosti u turizmu, povećanje vidljivosti zemlje kao i promocija brenda na različitim međunarodnim tržištima.
Od 7. do 9. marta, USAID-ov projekt Razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini je s delegacijom vodećih turističkih organizacija u zemlji – Visit Sarajevo, Turističkom organizacijom Republike Srpske (u saradnji s Fortuna Travel) i Turističkim klasterom Hercegovina prisustvovao sajmu ITB Berlin. Delegacija Bosne i Hercegovine je uz podršku USAID-a, bila domaćin na paviljonu Bosne i Hercegovine, dodatno izgrađujući međunarodni turistički brend BiH i prezentirajući impresivnu prirodnu, kulturnu i kulinarsku baštinu zemlje pred više od 10.000 izlagača i 100.000 posjetitelja.
Još jedan zapažen uspjeh za Bosnu i Hercegovinu stigao je u obliku dva velika priznanja za turističke filmove o Bosni i Hercegovini na dodjeli nagrada Golden City Gate Tourism Multimedia Award: zlatne zvijezde u kategoriji Država za film Roberta Dacešina Zašto Bosna i Hercegovina može biti destinacija broj 1 u svijetu?, i Grad Trebinje u kategoriji Grad s filmom Mjesto za sve generacije.
„Prvo i najvažnije, želim da se zahvalim što sam dobio ovu nagradu, koja je jedna od najuglednijih u sektoru turizma. Moram izraziti iskrenu zahvalnost timu USAID-a koji me je kontaktirao s idejom da podrži nominaciju mog videa o Bosni i Hercegovini za ovu nagradu“, rekao je Rober Dacešin, „ali ovo je i nagrada za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Iskreno vjerujem da kroz ovakve sajmove možemo nastaviti prenositi pozitivnu sliku o našem narodu, a da mali koraci poput ovog sada mogu dovesti do velikih koraka u budućnosti.”
Delegacija Bosne i Hercegovine je 8. marta održala veliki događaj, promovirajući zemlju pred više od 100 predstavnika međunarodnih medija i svjetskih turoperatora. Održan u paviljonu BiH, događaj “Bosna i Hercegovina: Putovanje kroz znamenitosti i okuse” pomogao je u daljnjoj izgradnji međunarodno priznatog brenda BiH kao atraktivne i privlačne cjelogodišnje destinacije koja nudi iskustva svjetske klase.
Tokom manifestacije, Vinska Cesta Hercegovine, revitalizirana uz podršku Vlade SAD-a, predstavila je i novu web stranicu (http://hwr.ba) koja će pomoći u promociji, kao i dodatnom povezivanju njenih vinarija, hotela, restorana i aktivnosti s potencijalnim međunarodnim posjetiteljima. Na manifestaciji su predstavljena i odabrana domaća vina vinarija Škegro, Carska Vina Grgo Vasilj, Andrija i Nuić, sir Puđa Livno kao i druga domaća hrana.
“Ponosni smo što smo podržali ovaj vrlo uspješan nastup Bosne i Hercegovine na vodećem svjetskom sajmu putovanja”, izjavio je šef Ureda za ekonomski razvoj USAID/BiH Karl Wurster. “Veliko interesovanje za bosanskohercegovački paviljon pokazuje šta zemlja može postići kada njeni vodeći akteri rade zajedno. Vlada SAD-a će nastaviti podržavati privatni sektor u vođenju rasta i razvoja turizma, uključujući pozicioniranje Bosne i Hercegovine kao jedne od najdinamičnijih i najatraktivnijih turističkih destinacija na međunarodnom nivou, s ciljem povećanja broja posjetitelja, smanjenja sezonalnosti i povećanja vrijednosti.“